таг: шекуларац

Блазе си ти што ќе живееш вечно

Со легендарниот Драгослав Шекуларац на посебен и уникатен начин се опрости неговиот градски ривал од Партизан и голем пријател, со зборови кои само му даваат тежина на името на вечниот фудбалски ас. Повеќе

Историски факти за Шеки кои мора да се знаат

За југословенската фудбалска икона родена во Штип, има многу што да се раскажува. Мајсторот со топка го достигнал врвот ама и дното во кариерата за која е снимен филм, а правел и многу срчки и на терен и во кафана. Уругвајците го носеле како херој на рамења, а Белграѓани знаеле и да го свират. Разочарувањата во животот му влијаеле до помисла за самоубиство. Повеќе

Како Тито не го пуштил Шекуларац кај Ањели во Јувентус

На 81 година, во саботата наутро во Белград почина легендарниот уметник со фудбалската топка Драгослав Шекуларац. Освен фудбалот, голема страст му биле уште и коцката и кафанските седенки. Повеќе

Анегдотата за Милан кога го барал штипјанецот Шекуларац

Една од најголемите легенди на Црвена Ѕвезда и југословенскиот фудбал почина синоќа во Белград на 81 годишна возраст. Имаме јака приказна за него, која од Вардар наеднаш се префрла на славниот Шеки за кого сонувале и во Серија А. Повеќе

Како Шекуларац можел да ја спречи трагедијата на Манчестер

Денес се навршуваат 60 години од трагичниот настан кога набрзо по полетувањето, се срушил авион со фудбалерите на Манчестер Јунајтед кога загинале 8 фудбалери. Повеќе

Штип во сабота ќе биде центарот, како кога гостувал легендарниот Еузебио

На 3. јуни кога се игра ракометниот Фајнал Фор и финалето на Лигата на шампионите, во Штип ќе биде откриен споменик во чест на најславниот Штипјанец, Драгослав Шекуларац, човекот кој го донесе Еузебио во родниот град. Повеќе