таг: шефилд венздеј

Како стариот лисец Фергусон знаел да направи притисок кога покажувал на часовникот

Толку беше неверојатен стратег што анегдотите од неговата богата и славна тренерска кариера никогаш нема да имаат крај. Поради него на противниците им се треселе нозе на „Олд Трафорд“ кога судијата ќе покажел колку дава продолжение. Повеќе

Зашеметувачки дриблинзи на Португалец од Блекбурн

Лукас Жоао има 23 години и игра во Блекбурн како позајмен играч од Шефилд Венздеј. На мечот против Престон (2:2) ги дриблаше противниците како мали деца. Повеќе

„Што тактика играте, дај да видам“

На крајот од мечот Хадерсфилд - Шефилд Венздеј во Чемпионшип се случи необична епизода. Тренерот на домаќините, Дејвид Вагнер при резултат 0:1 за противникот, им прати ливче со совети на своите играчи. Полушпицот на Шефилд Венздеј, Рос Валас во еден момент на шега му го украде листот на Елиас Качунги, а овој се изнервира. Повеќе

Најскапоцениот меч вечерва не се игра во Милано

По пласманот на Барнли и Мидлзборо, вечерва ќе го дознаеме и третиот нов Премиерлигаш за следната сезона. На Вембли во финалето на плејофот, Хал Сити и Шефилд Венздеј ќе играат не само за пласман во елитата, туку и за 200 милиони фунти. Повеќе

Дивото патешествие на Сем Хатчинсон

Златното дете на Челси а сега фудбалер на Шефилд Венздеј, Сем Хатчинсон на 21 година ја прекина фудбалската кариера поради честите и тешки повреди. После неколку сезони се врати на теренот како херој и покажа дека приказните со среќен крај постојат. Повеќе

Нов кандидат за Барн Д'ор

Романецот Серџиу Бус од Шефилд Венздеј ја достави својата кандидатура за промашување на годината на мечот против Њукасл во Лига купот. Повеќе