таг: роналдињо

Чипсот кој го прославија фудбалери и кој Меси го рекламира за 7 милиони евра годишно

Детството на голем дел од фудбалските миленијалци помина со легендарните реклами на Пепси со фудбалски ѕвезди. Нив ги снимаше американската компанија PepsiCo која освен што го произведува познатиот напиток, произведува уште десетина други производи. Повеќе

Теоријата дека Роналдињо би бил уште погенијален ако го решел проблемот со забите

Стоматолози и експерти на темата тврдат дека Бразилецот имал потешкотии со дишењето поради што не можел да пружи максимум од својата издржливост на теренот. Тој одбивал операција затоа што таа ќе го одвоела од фудбалот на подолго време. Повеќе

Земале Јапонци да играат фудбал на плажа против Роналдињо

44 годишниот Жоргињо се повлекува од фудбал на плажа како трет најдобар стрелец со 315 голови на 303 меча за својата земја. На неговиот проштален меч меѓу Бразил и Јапонија, чест му прави Роналдињо. Понатаму сами ќе си видите. Повеќе

Од каде потекнува уникатниот гест на Роналдињо со рацете

Од Хаваи, преку Калифорнија до Кина, на различни места и култури оваа гестикулација означува различни нешта кои ги обединува гест на добра волја. Повеќе

Роналдиња

Си биле братче и сестриче. Се пробале еден на еден. Сестричево има 5-ка по физичко без да полага до прво до осмо. За нејзе топката е книга. Повеќе

Малку се фудбалските богови на кои им аплаудирал „Сантијаго Бернабеу“

На 19 ноември 2005 година се случи нешто незамисливо на стадионот во Мадрид: Навивачите на Реал станаа на нозе и долго му аплаудираа на Бразилецот кој ги изрезили нивните миленици, даде два гола и направи самба шоу. Повеќе

Бразилскиот Трамп кој стана претседател со поддршка од Роналдињо, Кафу и Ривалдо

Фразата “Политиката надвор од спортот“ секогаш била само пуста желба и далеку од вистина. Тоа деновиве се потврди во Браазил каде на претседателски избори победи кандидат околу кој се подели земјата а имуни не останаа ниту спортистите и фудбалските клубови. Повеќе

Стариот добар Џеј-Џеј Окоча прави шоу во Русија

За него еднаш Роналдињо кажа дека е единствениот кој имал повеќе дриблинзи од него. Нигериецот не направи којзнае колку богата кариера ама им остана во сеќавање на сите носталгичари кои ги поздравува од фан зоните во Москва. Повеќе

Официјалниот спот за СП Русија 2018

Ники Џем, Вил Смит и Ера Истрефи ја пејат официјалната химна на Мундијалот. Во спотот се појавува и еден доскорашен фудбалер. Му даде гол на Симан од многу далеку, многу јако дрибла, неженет е и ужива во животот. Кој е тој? Повеќе