таг: роналдињо

На денешен ден пред 14 години, Сантијаго Бернабеу му аплаудираше на Роналдињо

Иако Флорентино направи „Галактикос“ со Роналдо (Бразилецот), Зидан, Робињо, Бекам, Раул, Барселона дојде на Бернабеу во уште пострашен состав: Деко, Чави, Меси, Ето, Роналдињо. Кој од кој појезив за чување на теренот. Роналдињо тогаш направи дар-мар, Каталонците глатко славеа 0-3 а илјадници на стадионот во Мадрид стоечки му аплаудираа на големиот мајстор од ривалскиот клуб. Повеќе

Кака до Кафу, овој до Ривалдо, асистенција до Роналдињо и гол

Не е ова ретро видео од култниот Бразил, туку тазе акција од нив на пријателски натпревар против Израел. 28.000 луѓе ги гледаа ветераните на овие две селекции, а ние со ќеиф издвојуваме нешто од нив, кое и да не е атрактивно мора да се види поради тежината на нивните имиња. Повеќе

Најнов хируршки потег на Роналдињо, со еден пас испаднаа 7 играчи

Мајсторот се врати на терен, за пријателскиот меч меѓу Индепендиенте Санта Фе и Атлетико Насионал во колумбискиот град Богота. Бразилецот покажа дека и на 39 години ја поседува магијата. Повеќе

Импресивен прием + магично додавање = Роналдињо

Рафа Маркез дува една топка која на прва изгледа безвезна. Ама, тука е чичко ви Роналдињо, која со два потега прави 100% шанса за гол. Ако приемот за коментаторот е „аааа мадре миа“, тогаш што да се каже за додавањево? Повеќе

На Олимпијада 96 Роналдо играл под името Роналдињо зошто имало уште еден Роналдо

Фудбалот на Олимписките Игри 1996, а и секогаш, e една од најгледаните дисциплини, зошто практично сите репрезентации на Светското 1994 во Америка во своите состави имаа млади ѕвезди кои после се појавија на ОИ. Повеќе

Најлудиот танц на Роналдињо - против Милан на Сан Сиро 2006-та

Бразилецот пред и по овој меч имаше страшни настапи во дресот на Барселона. Ама ова што го одигра на „Сан Сиро“ таа априлска вечер пред 13 години беше нешто необјасниво. Повеќе

За жал само 47 секунди футсал дробење со Роналдињо

Колку и да излегуваат видеа со волшебникот со топка, едноставно не можеш да изгустираш ваков харизматичен Бразилец кој работи уникатно со топката во свој препознатлив стил. Повеќе

Денот кога Роналдињо изведуваше, а Симан месечареше

Околу 4 месеци пред Шаќири да го попари Дејвид Симан од корнер, нешто слично му приреди и Роналдињо. Тоа се случи на денешен ден пред 17 години кога Бразил го освои СП 2002 во Јапонија и Јужна Кореја. Незаборавна мундијалска сцена од четвртфиналето Англија - Бразил. Повеќе

Чипсот кој го прославија фудбалери и кој Меси го рекламира за 7 милиони евра годишно

Детството на голем дел од фудбалските миленијалци помина со легендарните реклами на Пепси со фудбалски ѕвезди. Нив ги снимаше американската компанија PepsiCo која освен што го произведува познатиот напиток, произведува уште десетина други производи. Повеќе