таг: рк загреб

РК Загреб последен пат изгубил во првенство пред 12 години

Во една од своите сјајни колумни, Борис Дежуловиќ прави осврт на бесмисленоста на хрватската ракометна лига во која неприкосновениот РК Загреб до ден-денешен има 237 победи по ред. Не изгубил од 2007-ма. Повеќе

Вардар по шести пат е во четвртфинале, реваншот со Загреб тежок
Лига на шампиони

Ракометарите на Вардар уште пред една недела го чекираа пласманот во 1/4 финале по убедливиот триумф во Загреб, но вечерва во Скопје прописно се испотија. Повеќе

Вардар го згази и го понижи Загреб на нивни терен

Немаше ни „Д“ од балканско дерби во осминафиналето од Лигата на шампионите. Вардар е класи поголем и помоќен противник од хрватскиот претставник кој џабе ќе доаѓа на реванш во Скопје. Повеќе

Најлудите 20 секунди во ракометната ЛШ оваа сезона

Нант и Загреб одиграа доста неизвесен натпревар во 8. коло од ЛШ, а финишот од средбата беше пеколен. Хрватите израмнија на 15 секунди до крај, па додека да се свртат примија гол од пола терен. Кулминација на драмата беше последната одбрана на домаќините со звукот на сирената. Кире Лазаров даде 5 гола за Нант. Повеќе

Европскиот првак Вардар меле ширум континентот
Лига на шампиони

Избраниците на Раул Гонзалес продолжуваат со доминација во Лигата на шампионите откако вечерва ја прославија и шестата победа на седум меча и без пораз се лидери во Групата А. Повеќе