таг: рејкјавик

Турските репрезентативци срамно пречекани во Исланд

Во 4. коло од квалификациите за Европско 2020, Турција вечерва му гостува на Исланд кој досега не им се покажал како прав домаќин. Повеќе

18-годишниот Исланѓанец од ЦСКА кој си играше со Реал Мадрид

Арнор Сигурдсон има мошне интересен фудбалски пат. Неговиот најдобар натпревар во досегашната кариера беше чудото во Мадрид кое го виделе 16 негови роднини (тетки, чичковци, братучеди). Тоа е, вели, дел од традицијата на Исланд. Повеќе

Рејкјавик по примените 5 гола на Исланд

Додека навивачите и играчите на Исланд се испраќаа на стадион по дуелот со Франција, нивниот препознатлив поздрав ечеше и во Исланд. Од оваа фудбалска приказна треба да учат сите земји кои не веруваат во својот потенцијал и не знаат да работат во фудбалот. Повеќе

Во Рејкавик славеше кој останал дома

После Грција европски првак во 2004 и Лестер премиерлигашки шампион во 2016-та, Исланд го направи третото чудо во поновата фудбалска историја откако со 1:2 ја совлада Англија во осминафиналето на Европското во Франција. 10% од вкупната популација на Исланд (330.000) е на Европско во Франција. Тие што останаа, се радуваа на плоштадот во Рејкавик. Повеќе

Рејкјавик ќе има 15 играчи на Европско, Милан двајца

Ливерпул и Јувентус во Франција на Европското ќе имаат по 12 фудбалери, а главниот град на Исланд е рекордер со 15 репрезентативци. Милан со никогаш помалку репрезентативци во последните 30 години. Повеќе