таг: одбрана

Поглупа игра во одбрана не можеа да одиграат

Голманот и дефанзивецот два дена не прават муабет со никој. Повеќе

Кога ќе те прашаат кој ти е најомилен кошаркар на сите времиња

Ваква одбрана не играше ни Тајрон Лу кога не му даде на Ајверсон да мрдне во финалето на НБА пред неколку сезони. Ова е одбрана што секој кошаркарски тренер треба да ја простудира. Повеќе

Последна линија во одбраната

Остајте вие тоа Неста, Стам, Малдини и Кафу во Милан. Најјаката одбрана е онаа каде топката може да помине, ама играчот никако. Повеќе

Две фасцинантни одбрани од синоќа во ЛШ

Кога се мисли на голман херој, тоа се однесува на интервенции од ваков тип кои на прва изгледаат невозможни. Му даваме предност на Давид Де Хеа кој на чудесен начин го спаси Манчестер Јунајтед можеби од пораз, а јако реагираше и Шчесни. Повеќе

Барези, Малдини и Костакурта икаат кога ја гледаат одбраната на Милан

Милан сезонава има примено 14 гола, еден помалку од СПАЛ, ама тоа не е најголемиот проблем, туку тоа што се во лоша низа последен пат видена пред Втората Светска Војна. Газуто нешто затаил со заушките. Повеќе

Ако се браниш, брани се к’о некогаш Брајтон со Стоук

Инсертиве се од меч меѓу овие два тима одигран во Премиер лигата пред крајот на минатата сезона. Фудбалерите на Стоук напаѓаат како волци, а овие се бранат храбро до последна секунда. Повеќе

Голманот на Емполи му откина бод на Милан

Момците на Џенаро Гатузо никако да фатат ритам на стартот од новата сезона и за сега имаат само една победа на пет средби. Една од најјаките карики во тимот, Шпанецот Сусо имаше победнички удар за 3 бода на 3 минути до крај, но Пјетро Тарачино му рече не. Повеќе

Сигурен си дека немаш потрес на мозок?

Мексиканецот Алексис Пена е јунакот на изминатово фудбалско коло. Тој до толку му е верен на својот клуб Пачука за кого и глава би дал. Повеќе

Ти си дечко неарен

Сме виделе разно разни видови на пожртвуваност во одбрана, ама да стасаш со нога на 2 метри висина каде што е пречката, треба стварно да си феномен. Со што те ранат тебе? Повеќе