таг: норвешки фудбал

Еден од поубавите стадиони во Европа - на брегот на Норвешко море

Норвешкиот град Молде има околу 25.000 жители, а главниот градски стадион во градот „Акер Стадион“ бил изграден за една година и отворен официјално во 1998 година. Изградбата на арената чинела окол 160 милиони шведски круни (денес околу 16,48 милиони долари). Повеќе

Син му на Солскјер дебитираше против татко му

30 јули 2019 година ќе се памети засекогаш во семејството Солскјер. На тој ден Манчестер Јунајтед предводен од Оле Гунар дојде во родната земја на својот тренер Норвешка и одигра пријателска против Кристиансунд (1:0). Повеќе

Селски фудбал во трета норвешка лига (се запали далековод)

Бекот на норвешки Селбак, Јонас Александер Олсен во обид да избие една топка во аут, опалил по жиците од далеководот па направил пиротехничко шоу. На крај неговиот тим изгубил 0:5 од Весфосен и сега има само 3 бода на 23 одиграни средби. Повеќе

Норвешка лига треба да почне, а стадионите како во Лапонија

Во недела би требало да стартува норвешката фудбалска лига ама како им се запнал снегот, ништо чудно да одложат. Еве како изгледа стадионот на екипата Старт од градот Кристијанштад. Повеќе