таг: нба 2018/2019

Генералниот менаџер на Голден Стејт се расплака поради повредата на Дурент

И покрај сите неволји со кои се соочија, Вориорси на мускули го совладаа Торонто на гости 106:105 и намалија на 3-2 во финалната серија. Скапо го платија триумфот, зошто тешко се повреди лидерот на екипата. Повеќе

Култните Вејд и Новицки ги одиграа последните средби пред своја публика

Уште две легенди со кои пораснаа многу генерации го истрчаа последниот круг пред своите навивачи, во салите во кои освојуваа трофеи, славеа победи, признаваа порази. Крај на кариерата за Дирк Новицки и Двејн Вејд. Повеќе

Гужвата на мечот Јута - Денвер

Кошаркарите на Јута ги совладаа Нагетси со 114-108 а мечот изобилуваше со гужви, турканици, тепачки и шлаканици. Повеќе

Стани Бобан, магаре едно

Бобан Марјановиќ е еден од најголемите шегобијци во НБА. Последно што направил е синоќа кога дошол на натпревар против Њу Орлеанс Пеликанс на квадроцикл. Неговите Клиперси изгубија 117-121 а српскиот репрезентативец не влегуваше во игра. Повеќе

Никола Јокиќ направи маалска фора и ја крена публиката

Српскиот репрезентативец игра страшна сезона. Синоќа во триумфот на неговиот Денвер против ЛА Клиперс го оствари петтиот трипл-дабл во сезоната: имаше 18 поени, 14 скока и 10 асистенции. Ама еден потег посебно ја импресионираше цела сала. Повеќе

34 врвни моменти за 34-годишниот Леброн Џејмс

Како вчера да беше кога го избраа на драфтот, а денес веќе 34-годишен и натаму важи за најдобар играч во НБА лигата а со тоа и на светот. „Кралот“ Леброн на 30 декември наполни 34 години. Повеќе

Маалска акција во НБА собра милиони прегледи

Синоќа Филаделфија 76’ со 119-113 го победи ЛА Клиперс а еден момент од мечот масовно се споделуваше на социјалните мрежи, иако не станува збор за нешто невидено досега. Повеќе

Искрена детска реакција кога го виде Стеф Кари

Во претходните неколку вечери во НБА се одигра новогодишното коло. Шампионот Голден Стејт играше против Феникс Санс а на едно дете му се остварила новогодишната желба уште првиот ден. Повеќе

Расел Вестбрук и фаул во напад за девојчето што ја пее химната

Ненамерно секако. Во НБА за Божиќ традиционално се играат натпревари кои започнуваат со интонирање на американската химна. Пред мечот Хјустон Рокетс - Оклахома Сити, некогашниот МВП од Оклахома, Расел Вестрбук случајно ја собори на земја 15-годишната Сара Грејс која се спремаше за химната. Повеќе