таг: најлош пенал

Кој му дал на овој да шутира пенал?

На Куп натпревар во Бразил меѓу екипите на Пајсанду и Куијаба, финалето после нерешениот исход се решавало на пенали. Куијаба загуби затоа што довербата на крај му ја даде на човек кој после ова корнер не треба да му дадат да изведе. Повеќе

Добро од каде сега оваа мода на пенали?

Пет дена поминаа откако анонимус од Гвадалахара, Мексико изведуваше бесни глисти од 11 метри и ете ти сега ново такво глупирање кое очигледно не вродува со плод. Напротив, срамно е ова. Повеќе

Циркуз медрано направија од пеналиве

Фиорентина против Гвадалахара од Мексико на пријателска. Нормално дека Италијанците ќе победат 2:1, кога имаш ваков пеналџија за кој едниот од коментаторите рече: Најлошиот пенал што сум го видел до сега. Повеќе

Ај најдете му НЗС на пеналов

Сè што може да НЕ очекувате се случи во овој удар од 11 метри. 1.Сопка 2.Асистенција 3.Гол на друг играч. 4.ВАР 5.Поништен гол. Ваков хаотичен пенал не се видело до сега, а му успеа на Макаби Тел Авив. Повеќе

Иновативен кошаркарски дриблинг, ама во фудбал

Го знаете ли вие Бонџи Нтули од јужноафриканскиот клуб Амазулу? Баталете го и неговото, а и името на клубот бидејќи секако нема да ги запамтите. Поентава е да видите што сè успеа типов да направи за 5 секунди во шеснаесетник, а да “не го видат“. Повеќе

Фудбалер на Бристол го изведе најлошиот пенал на сезоната

Во англиската Лига 1 (трета лига), синоќа играа Портсмут и Бристол Роверс. При резултат 1-1, шпицот на гостите Џонсон Кларк-Херис ја опна топката над облакодерите во близина на стадионот. Интересно голот за Бристол претходно го даде токму Кларк-Херис од пенал ама пропушти да им донесе победа. Повеќе

На Габриел Палета му се чуди цела Кина за пеналов

Џиангсу и Тијанџин одиграа куп натпревар во Кина на кој срамот го изеде довчерашниот дефанзивец на Милан, Палета кој според информациите од кинеските медиуми утепал три чавки и еден гавран. Повеќе

Најсмешниот досуден пенал во финале на ЛШ

Доста беа кавги и анализи за пеналот на дуелот меѓу Реал и Јуве. Во 1960-та година во финале се сретнаа Реал и Ајнтрахт Франкфурт конечни 7:3. Четири гола даде Ди Стефано и уште три Пушкаш. За пеналот како да ви кажеме...Работава не примам цивки. Повеќе

Година на промашени пенали

На 2. јули минатата година Италија загуби од Германија во 1/4 финалето на Европското, а мечот го одбележаа пеналите на Заза и Пеле кои станаа предмет на иронија на интернет. После нив имаше и други трапаво изведени удари од белата точка. Повеќе