таг: мк донс

Во англиска трета лига се води Трета светска војна

Веќе одамна правиот англиски фудбал со пеколна атмосфера не се игра во Премиер каде играта е за богатите и за туристи од Јапонија, Кина и Арабија кои јадат фиш ен’ чипс и се сликаат за Инстаграм. Права тензија има во пониските лиги, а најголема има во Вимблдон. Зошто? Повеќе

Најзаразната навивачка песна стигна и на Европското
Северно Ирците ја донесоа

Секогаш досетливите Ирци и Северно Ирци уживаат во Франција. Вториве преземаа една ретро песна после која сите сакаме нивниот напаѓач Вил Григ да даде гол на Европското. Повеќе

Напаѓач одбрани пенал во Англија

Голманот на МК Донс Коди Кропер доби црвен картон во 81' минута од мечот против Престон во Чемпионшип. Гостинскиот тренер веќе направи три измени, поради што немаше право да стави голман и пеналот го бранеше центарфорот Аксел Ревел кој влезе во 67' минута. Средбата заврши 1:1. Повеќе

Колку го прогнозираа дебаклот на Јунајтед?

Откако по првите две кола во Премиер лигата освои само еден бод, 14 души во кладилницата Paddy Power погодија дека Ван Гал ќе продолжи во ист стил и ќе загуби од третолигаш кој е формиран пред 10 години. Повеќе

Како се радува третолигаш што ќе игра со Манчестер Јунајтед

Ждрепката за второто коло во Лига купот на Мк Донс му ја донесе четата на Луи ван Гал, а играчите полудеа и снимката од реакцијата ја објавија на Инстаграм. За „Црвените ѓаволи“ кои го освоија ова натпреварување во 2010 година, ова е прв пат по 19 години да играат во оваа фаза од купот, а за нисколигашите, 25 август за кога е закажан мечот, ќе биде празник. Повеќе

Најлудото фудбалско друштво од Англија

Џон Фашану, Дејв Бесан, Денис Вајс, Вини Џонс и Лори Санчез се петмината фудбалери кои на почетокот на 80-тите и крајот на 90-тите на посебен начин се издвиле во Премиер лигата. Биле познати поради тимскиот дух, но и грубата игра, а го носеле прекарот „Лудото друштво". Повеќе