таг: маркетинг

Како маркетингот нè убедува дека имаме проблем

Влезете во продавница за козметика: сите тие варијации на течности и креми, сето тоа е последица на сто години маркетинг кампањи, кои полека измислувале еден по еден проблем и ги убедувале луѓето дека го имаат. Повеќе

Југословенските „Момци од Медисон“

Во прашање е бизнис-ориентација, а не филозофија на потрошувачко општество, гласеше мотото под кое загрепската маркетинг-агенција Озеха од 1945-та на југословенските претпријатија им го продаваше капитализмот спакуван како социјализам. Повеќе

Нетфликс стигна, баба се чешла

Единствена работа која денес никако не би била е директор на телевизија. Зошто? Па заради страшното чудовиште кое се заканува сите да ги проголта. Телевизиите, мислам. Исто како и голем број други дејности, како книжарници, продавници, па дури и цели трговски центри проголтани од прашумата на Амазон. Повеќе

Како ве поседуваат бесплатните игрици?

Јас сум сениор продуцент за гејмерска компанија која прави бесплатни игри. Имам работено за неколку големи компании. Речиси е сигурно дека сте играле некоја која јас сум ја продуцирал. Ова не е приказна за тоа како бесплатната игра ќе те намами да потрошиш пари. Ова е приказна за тоа како ние те поседуваме бидејќи знаеме сè за тебе. Повеќе

Последните зборови на еден несуден копирајтер

"Just Do It" на Најк е еден од најуспешните и најиконични бренд слогани на сите времиња. Човекот кој стои зад него неодамна откри дека бил инспириран од последните зборови на еден убиец. Повеќе

Епл прави мега-маркетинг агенција

Во потег кој во времето на Џобс би се сметал за безбожно прекршување на врската меѓу Епл и TBWA/MAL, на состанок меѓу двете страни директорите на Епл ја прекинале презентацијата и на агенцијата и извадиле друг предлог за кампања, велејќи само: "Ова повеќе ни се допаѓа." Конкурентскиот предлог бил создаден од внатрешната маркетинг агенција на Епл. Повеќе

Богатството на тенисерите за 2013 година

На врвните тениски имиња не им е толку зорт за пари ако не им тргне на турнирите. Освен Серена Вилијамс, сите останати на оваа листа џебовите минатата година си го наполните повеќе од реклами. Федерер лани освои само еден турнир, но од маркетингот ќарил 20 пати повеќе. Повеќе

Колку пари троши Холивуд на маркетинг

Во предвид се земени 4 фактори: колку пари заработува студиото, колку пари троши на реклама, колку е моќно на социјални медиуми и колку номинации за Оскар има. Кога ќе ги ставиш сите овие работи на куп, сфаќаш дека никој од тие нема влијание еден на друг. Повеќе

Како ќе изгледа маркетингот во 2014.