таг: леукемија

Стоперот на Италија кој се излекува од рак, му напиша отворено писмо на Михајловиќ

Во 2013-та на Франческо Ачерби му дијагностицирале рак на тестисите. Стоперот бил на операција, но после една година се случил рецидив, односно болеста се повратила. Решил да се бори храбро и еве го стана стандарден репрезентативец на Италија. Повеќе

Со што точно се соочува Синиша Михајловиќ?

На 13 јули, српскиот тренер кој ја спаси Болоња од испаѓање, соопшти дека боледува од леукемија, после што му стигнаа илјадници пораки од сите страни со желба за поскоро оздравување. Повеќе

Руи Патрисио ја одбра 11-та, а единицата ја остави на голманот кој победи леукемија

Агентот на Кристијано Роналдо и на стотици други фудбалери, Жорже Мендеш неодамна реши својата империја да ја продолжи и во Англија. Повеќе

Аплауз за противнички играч кој не играл зошто донирал крв

ПСВ Ајндховен со 3-0 го победи Венло, но момент на мечот беше респектот од навивачите на домаќинот за еден фудбалер на гостите. Повеќе

Поддршка и потпис од Руни за девојчето кое боледува од леукемија

12-годишно девојче на кое минатиот јануари ѝ била дијагностицирана леукемија сакала на главата да добие потпис од фудбалерите на Манчестер Јунајтед, кои ѝ дошле во посета. Храбрата Шарлот не пропуштала натпревари на Олд Трафорд до јануари годинава, кога ѝ ја откриле болеста. Повеќе

И навивачите имаат големо срце

За фудбалските навивачи отсекогаш постоеле стереотипни мислења дека тие се пијаници, тепачи и хулигани кои само прават бељи, но многупати тие го докажале спротивното. Еден таков пример е третманот на навивачите на Астон Вила кон нивниот поранешен капитен, Стилијан Петров. Повеќе