таг: хеликоптер

Како се случи катастрофата со хеликоптерот во која загина газдата на Лестер

Хеликоптерот на тајландскиот милијардер Вичај Шривадханапрабха се урнал веднаш по полетувањето од „Кинг Пауер“ стадионот каде газдата редовно слетуваше да го гледа клубот на кој му ја донесе историската титула. Повеќе

Хеликоптерот што е поскап од Ф-35
Талентот кој Баерн Минхен го продаде поради чалам

Синан Курт има 20 години и важи за најголемиот талент на германскиот фудбал, но другата страна од медалот покажува разгалено дете кое сака да се експонира. Поради тоа Баерн му ги спакувал куферите. Повеќе

Традицијата на Феенорд со хеликоптерот

Во стилот на синот на еден наш познат политичар кој се прослави со хеликоптер на Градски стадион, така фудбалскот клуб Феенорд на стадион покажува што пазарел секое лето. Повеќе

Mузика за четири хеликоптери и оркестар
Летечкиот Штокхаузен

Концептот за едно од најпознатите дела на Штокхаузен на славниот композитор му дошол на сон. Ама лесно е да сонуваш хеликоптери, оди изнајми ги, стави по еден музичар во нив и организирај цела логистика за пренос на изведбата. И притоа расправај се со поборници за заштита на животната средина, за кои експерименталната музика е „загадување“. Повеќе

Хеликоптерска несреќа на снимањето на Top Gear