таг: хаварија

Како луѓето задолжени за хаваријата во Чернобил играле фудбал на пауза

Во најтешка можна ситуација кога животот го ставаат на ризик, со цел да спасат што може да се спаси, херојските „чистачи“ на последиците од Чернобилската катастрофа, во паузата меѓу напорната работа наоѓале време да поиграат партија фудбал. Повеќе

Шарапова смета дека нејзиниот раст е резултат на Чернобил

Серијата „Чернобил“ на HBO е лидер на листата серии со најдобар рејтинг во историјата според IMDb. Светската јавност и натаму трага по причините и последиците на хаваријата во Чернобилската Атомска централа во 1986 година. Повеќе

Како се случи катастрофата со хеликоптерот во која загина газдата на Лестер

Хеликоптерот на тајландскиот милијардер Вичај Шривадханапрабха се урнал веднаш по полетувањето од „Кинг Пауер“ стадионот каде газдата редовно слетуваше да го гледа клубот на кој му ја донесе историската титула. Повеќе

Јапонците дури сега го нашле ураниумот од Фукушима

Шест ипол години по најголемата нуклеарна хаварија после Чернобил, роботите на јапонските инженери успеале да ја лоцираат стопената лава од ураниумското гориво на најоштетениот реактор на централата. Ние ги замислувавме Јапонците некако поагилни. Повеќе

Најголеми хаварии во Ф1 во 2015-та

Шампион рутински стана Луис Хамилтон, а подиумите на Британецот понекогаш останаа во втор план поради сериозните инциденти на патеките каде за среќа немаше потешко повредени пилоти. Повеќе