таг: гранде торино

Спортските кариери кои завршија порано поради кобен лет

29 ноември 2016-та за фудбалот и спортот ќе остане црн датум, бидејќи животот го загубија скоро цел тим на бразилскиот прволигаш Шапекоензе на пат кон нивното прво финале. Последната трагедија од волкави размери во спортот се случи во Габон пред 23 години. Повеќе

66 години од смртта на хероите во Серија А

Фудбалскиот клуб Торино засекогаш ќе биде поврзуван со најславните, но и најтрагичните моменти кои некогаш се случиле во италијанскиот фудбал. Страст за фудбал, желба за победа и пожртвувачки дух се трите епитети со кои се опишувал славниот Ил Гранде Торино. Повеќе

Фудбалер на Торино против тероризмот

Мароканецот Ел Кадури од Торино денес на Твитер постираше слика преку која се обиде да покаже дека луѓето треба да ја сфатат разликата меѓу религијата и теророт. Повеќе

63 години од трагедијата на „Гранде Торино“

На денешен ден пред 63 години се случи најголемата трагедија во историјата на италијанскиот фудбал. Во авионска несреќа загинаа сите фудбалери на неверојатната генерација на фудбалскиот клуб Торино која освои пет титули во серија. Повеќе