таг: фудбалска школа

Традицијата е чудо и не е секому достапна - Јунајтед 4.000 меча по ред со свое дете во тимот

Во ера на модерен фудбал кога се трошат вртоглави милијарди, постојат и некои вредности кои траат вечно. За разлика од нивниот градски ривал кој се бања во милионите од арапските шеици, Манчестер Јунајтед не отстапува од традицијата и верно се држи до неа. Повеќе

Како функционира академијата на Ајакс - децата ги учат психологија и економија

Родителите плаќаат само 12 евра и тоа е ставка за осигурување. Сè друго е бесплатно. Децата во академијата одат во школо, тренираат неколку дена во неделата, играат натпревари и ја одржуваат традицијата на блискост со навивачите. Повеќе

Барселона првпат после 16 години без свое дете во составот

Валверде реши на терен од прва минута против Селта Виго да пушти една Барселона без играч од сопствената академија, нешто што не се случило уште од далечното гостување во Баскија пред цели 16 години. Повеќе

Што значи тоа Германецот има систем
Meine Talentförderung

Германската фудбалска федерација повеќе од една деценија успешно го води програмот за развој на младите таленти од каде репрезентацијата црпи играчи кои на земјата ѝ носат само и само успеси. Повеќе

Најопасниот тим во Европа со свои деца во тимот

Откако се откажа од трошењето абнормални суми за играчи, Монако во првиот тим има плејада млади деца кои ја поминале нивната академија и кои го носат клубот кон титулата во Лига 1. Повеќе

Данска ѝ спушти рампа на школата на Барса

Шпанскиот клуб којшто служи 1-годишна забрана за трансфери од ФИФА, доби уште една неповолна вест откако Данска им забрани да отворат фудбалска академија во оваа земја. Повеќе