таг: дипломатски односи

Во Кина се прекречуваат ѕидови и кинат плакати на НБА тимови

Еден твит, составен од 2-3 збора на генералниот менаџер на Хјустон, Дери Мори во кој повикува на поддршка на независен Хонг Конг беа доволни да се разгневи Кина. Таму на големо се кинат плакати, отстрануваат билборди и прекречуваат ѕидови поврзани со НБА франшизите ЛА Лејкерс, Хјустон Рокетс и други. Во четврток во Шангај треба да играат ЛА Лејкерс и Њу Џерси Нетс, ама како тргнала работава. Повеќе

Саудиска Арабија, Египет, Бахреин и Емиратите ги прекинаа дипломатските односи со Катар

Саудиската државна новинска агенција објави дека Ријад ги затворил своите граници, прекинувајќи секаков копнен, воздушен или поморски контакт со Катар, со што речиси го изолираше кралството. Повеќе