таг: дик адвокат

Е сега, имаш пример и холандски хумор

Феенорд од Ротердам играше против швајцарскиот клуб Јанг Бојс и мечот заврши 1:1. Од неодамна тренер на холандскиот тим е Дик (Dick) Адвокат, па навивачите на Феенорд невешто пробале да направат смешка на темата. Повеќе

Зошто Холандија се посрамоти - каде лежи проблемот во нивниот фудбал
Комфорна зона

Селекцијата која играше финале на Светско 2010 и освои бронза на Мундијалот 2014-та поминува низ кошмар. Лани останаа без ЕП 2016, а сега нема да одат ни на Светско. Повеќе

На Холандија толку лошо ѝ оди што го стави селектор Дик Адвокат

Човекот кој во последните пет тренерски авантури помина прилично лошо е назначен за спасител на репрезентацијата на Холандија на која ѝ се заканува уште еден дебакл - по Европско, сега да не се пласира ниту на Светско првенство. Повеќе

„Не знаев да подавам, а освоив Светско и два пехари во ЛШ“
Приказната за фудбалскиот пат на Џенаро Гатузо

Кога се изведувале пеналите против Јувентус во финалето на ЛШ 2003, Гатузо се молел да завршат пред него кој бил осми по ред за изведување. На Светското во Германија докторот за допинг чекал два и пол часа Гатузо да даде урина, затоа што бил уморен. Повеќе