таг: дебакл

Седмица на лото каква што Рома памети многу пати низ историјата

Фудбалерите на Рома изгубија 7:1 од Фиорентина во четвртфиналето на Купот на Италија и по 2007-ма на „Олд Трафорд“ им приредија на своите навивачи уште еден тежок срам. Повеќе

Чудната сторија за фрлена лименка Кока Кола и дебаклот на Интер во Лига на шампиони

Во текот на целата фудбалска историја Италијанците ги бие глас дека се „намазани“, опасни глумци, а кулминација на оваа теза се случила на 20 октомври 1971 година во германскиот град Менхегладбах каде Интер бил потопен со 7:1 од Борусија. Повеќе

Сте слушнале ли за најлошто голманско деби во историјата

Фудбалот на Островот е богат со анегдоти за кои може да се раскажува со денови. Но она што го снашло австралискиот голман во Норвич е за игран филм. Со хорор призвук додуше. Повеќе

Денот кога Динамо со Шевченко ја понижи Барселона

На 5. ноември 1997 година, четата на Генерал Лобановски триумфално прошета низ „Камп Ноу“. Предводени од Шевченко кој постигна хет-трик и Ребров, Динамо Киев ја торпедираше Барселона со 0-4 и ја изненади целата фудбалска јавност. Повеќе

45 гола за 90 минути во Еквадор

Околу 300 гледачи во втората лига на Еквадор имале можност да видат 45 гола. Домаќинот Пелилео СЦ го натерал голманот на Инди Нативе да ја извади топката 44 пати од својот гол, а гостите дале само еден. Во секој случај, рекордот и натаму го држат Охриѓани. Повеќе

Дебаклот на Рома е највисок во историјата на Италија

Откако Баерн Минхен ги размонтира среде Олимпико, поразот од 1:7 претставува најлош за еден италијански клуб на домашен терен во историјата. Досегашниот рекорд го држеше Интер по убедливиот пораз од Арсенал на Меаца. Повеќе