таг: аргентинска лига

Меси никогаш прв не бара да смени дрес, синоќа имаше повод да побара

Во дербито на колото во шпанската Ла Лига, Барселона на „Камп Ноу“ со 4-0 ја размонтира Севиља и стигна до 2. место на табелата, зад вечниот ривал Реал Мадрид. Повеќе

Уште еден ненормален гол со ножички, овојпат од Аргентина

По апсолутно најубавиот гол од почеток на новата сезона кој го даде Аниело Салѕано од италијанска Тернана, синоќа во Аргентина падна еднакво убав. Стрелец беше Енцо Калински кој во 83’ минута ја потврди убедливата победа на Естудијантес од 3:0 над Индепендиенте. Повеќе

Бока ги сакала и Буфон, Гатузо и Пирло

Најголемото трансфер изненадување летово го направи капитенот на Рома, Даниеле Де Роси кој на изненадување на сите потпиша со Бока Јуниорс каде ќе го оствари сонот да игра пред најлудите навивачи на светот. Повеќе

Го ископал черепот на дедо му, за заедно да прослават титула

Фудбалот во Аргентина е религија. Таму е сосема нормално човек да уплати за услуга фрлање на пепелта по својата смрт, на омилениот терен и стадион. Нека не ве чуди ни ова што го направил овој фрик, навивач на Расинг Клуб. Повеќе

Шарко не лае на домашни

Мечот меѓу Унион Санта Фе и Гимназија Ла Плата во аргентинската Супер лига беше накратко прекинат откако едно куче реши да се испружи на теренот. Како и од каде влегло би требало да знаат редарите. Повеќе

Гол во стилот на Меси падна во Аргентина

Во продолжението од аргентинската Суперлига, Ривер со 2-0 го совлада Олимпо. Двата гола ги даде шпицот Начо Скоко а вториот беше мајсторија во стилот на Марадона и Меси. Повеќе