таг: шпанска примера

Кој испадна, кој влезе, кој оди во Европа од најдобрите лиги

Фудбалската сезона во најдобрите европски лиги заврши, па време е за мала рекапитулација на состојбата во Англија, Шпанија, Италија, Германија, Франција, Холандија, Русија, Белгија, Турција, Португалија и Украина. Повеќе

Кој е Ернесто Валверде, новиот тренер на Барселона

„Мравката“ важи за највредниот работник меѓу тренерите. Учел од Јохан Кројф но и од темпераментиот Биелса поради што ќе знае како да се носи со најдобрите фудбалери на светот. Единствениот тренер е на светот кој неколку пати ја добиваше моќната Барса. Повеќе

Капитенот кој 10 години не промашил пенал

Се вика Чаби Прието и е легенда на Реал Сосиедад. Човекот откако влегол во првиот тим во 2003-та, до денес дал 22 гола од пенал од 23 обиди. Промашил само еднаш против Билбао во 2007-ма. Тимот на Сосиедад во последните осум сезони промашил само еден пенал кога во 2012 Иманол Агирече утнал против Бетис. Повеќе

Ени мени сени, сени чоколада на Серхио Рамос и Васкез

И покрај големиот притисок на гостувањето во Виго каде ако изгубеа, извесно ќе ја изгубеа и титулата, фудбалерите на Реал со 1:4 ја згромија Селта и сега бод ги дели од титулата која не ја освоиле 5 години. На крај знаеа да го прослават триумфот. Повеќе

Контроверзниот гол на Начо од Реал Мадрид

Реал е под страшен притисок од Барселона така што секој бод злато му вреди. Така беше и синоќа против Севиља каде тимот од „Сантиаго Бернабеу“ поведе 1:0 после голот на Начо од слободен додека живиот ѕид не беше наместен. Голот е регуларен, но од аспект на фер-плеј не е коректен. Повеќе

Дани Карвахал - анонимниот дискретен херој на Реал Мадрид

Во океанот статистики, рекорди, чуда и врагови на Кристијано Роналдо и Реал, ретко кој помислува на клучниот архитект на успесите на Кралскиот клуб. Човекот кој на тренинг доаѓал со Цитроен Ксара од татко му и не можел да му прости на Мурињо што не го играл. Повеќе

Марек Хамшик не пропуштил натпревар цели две години

Капитенот на Наполи е единствениот фудбалер во Серија А којшто ги одиграл сите натпревари од минатата сезона и од актуелната. Во Англија таков е ученикот на Сер Алекс Фергусон, а во Шпанија Баскиец од Еибар. Повеќе

Сиригу од Осасуна одбрани два пенала за две минути

При водство 3:0 за Атлетико против Осасуна, гостинскиот голман Салваторе Сиригу кој бранеше за ПСЖ, фати два пенала за две минути. Прво го спречи Јаник Караско да направи хет-трик, а потоа го спречи и Томас Парто да го даде првиот гол во сезоната. Јуначки паради. Повеќе

Новиот лидер на Шпанија кој почна во втората лига

Во репрезентацијата на Шпанија настапи смена на генерација, па во последните шест месеци навивачите видоа многу лица. Еден фудбалер посебно „го купи“ селекторот Хулен Лопетеги кој го промовираше во нов лидер на Фуријата. Повеќе