Вардар се изнамачи за победа против Кристијанштад

Ракометарите на Вардар потешко од очекувањата ја оправдаа фаворитската улога против шведскиот првак кој ги изнамачи нашите ракометари во 12. коло од Лигата на шампионите.

Вардарци одлично го почнаа мечот и по 7 минути играа имаа водство од 7:3. Ракометарите на двете екипи наметнаа брзо темпо со брзи голови и многу кратки напади и контри.

Одбраната беше во втор план на овој натпревар во кој имаше дожд од голови, а голманите имаа мал број на одбрани. Вардар го имаше мечот под контрола и одржуваше водство од највисоки +6 во првиот дел кој за прв пат ги достигнаа во 16 минута.

Но Швеѓаните профитираа од нашата слаба одбрана и на крајот од првото полувреме се доближија на -2. Во првите 30 минути дури 10 играчи на Вардар се запишаа на листата на стрелци, а најпрецизни беа Македа и Циндриќ со по 4 голови. На пауза беше 21:19.

Кристијанштад не се предаде и во второто полувреме и успеаше да се држи на два до три гола негатива. Најголемата неизвесност на мечот ја донесоа во 50 минута кога за прв пат стигнаа на -1 и го натераа Раул Гонзалес на тајм аут.

На 2 минути до крајот Манасков промаши пенал при водство од +2, а гостите уште еднаш успеаа да стигнат до -1 и да внесат немир меѓу навивачите во Јане Сандански. Во следниот напад погоди Циндриќ, но возвратија и гостите.

Гонзалес свика уште еден тајм аут на 30 секунди до крајот и во последниот напад Горбок стави печат на мечот за конечни 38:36.  Лука Циндриќ беше најпрезицен со 8 голови, пред Горбок кој средбата ја заврши со 7.

За Вардар ова е седми триумф по 12 кола и со 14 бодови останува на петта позиција во групата. На 28-ми февруари му гостуваа на Пик Сегед.

20 февруари 2016 - 19:00