Македонија се прошета во Швајцарија, ЕП се чекира во недела

Ниту отсуството на главните играчи во репрезентацијата не ја спречија македонската ракометна селекција убедливо да ја победи Швајцарија 17-26 (8-15) во претпоследното коло од квалификациите за ЕП во Полска. Во недела може да го чекираме пласманот на Евро против Чешка во Скопје.

Благодарение на одличната игра во одбраната, нашите ракометари го фатија потребниот ритам во Сент Гален вечерва. Домаќините се држеа само седум минути кога на семафорот стоеше 3-3, а веднаш потоа Македонија поведе со убедливи 7-3.

Апсолутна доминација на Борко Ристовски на голот во првиот дел кога забележа дури девет одбрани, а на другиот дел од теренот Влатко Митков и Стојанче Стоилов ја полнеа противничката мрежа. Македонија на полувреме замина со 15-8, предност која им овозможи мирно продолжение на мечот.

Сепак, во второто полувреме влеговме прилично опуштени и цели осум минути не постигнавме гол (од 34. до 42. минута). Швајцарците го искористија тоа и намалија на 17-12, но Стојанче Стоилов повторно нè врати на високи девет плус. До крајот, околу 600 македонски симпатизери со песна ја проследија победата со резултат 26-17.

Капитенот Лазаров иако го почна мечот од клупата, на крајот беше наш најефикасен играч. Кире погоди пет пенали од шест обиди. Влатко Митков и Стоилов постигнаа по четири погодоци, Миркуловски изброи до три, а Борко Ристовски беше играч на мечот со феноменални 15 одбрани.

Со вечешарниот триумф, Македонија сега има пет бодови и е второпласирана, пред Чешка која има ист број на бодови. Токму против Чешка, во недела во Скопје (17.45), црвено-жолтите ќе имаат прилика да удрат печат на пласманот на Европското првенство.

Благодарение на високата победа на Франција над Чешка попладнево, на нашите ракометари им одговара и реми против Чесите во недела, но не со повеќе од 27 голови. Гостите во Скопје најверојатно ќе играат без Филип Јиха и Корак, нивните најдобри ракометари.