таг: македонска ракометна репрезентација

Слабокрвната Македонија немоќна против Норвешка за крај на сонот
СП 2017

Македонија во првиот дел прими 12 гола, а на половина од второто полувреме 11. Ужасниот почеток на вторите 30 минути ја турна колата по уздолница и Норвешка заслужено оди во четвртфиналето. Повеќе

Кире vs Норвешка

Македонската ракометна репрезентација со Норвешка има две соочувања на големите натпреварувања, пораз на СП Хрватска 2009 и реми на ЕП Полска 2016. На нашиот капитен му лежат Норвежаните. На првиот дуел им збрца 9 гола, а на вториот 11. Да му посакаме да ја одржи традицијата. Повеќе

Најјакиот тајм-аут на Лино Червар на Мундијалот

Нашите момци синоќа против Исланд колку беа уморни, толку беа и расположени за зафрканција. Тоа се виде на последниот тајм-аут на две секунди пред крајот кога Миркуловски праша што играме? Повеќе

Најинтересното од Македонија во групната фаза

Со две победи, два порази и едно реми, целта е остварена. Четврти пад по ред на Мундијалите одиме во втората фаза. Најдобар се разбира, Кире Лазаров кој за сега е стрелец број 1 на Светското со 44 гола. Шпанците ги попари со три цепелини. Се водеа тешки битки од кои најмногу ќотек изедоа Столе и Жути. Лино форсираше напад со седуммина, тактика поради која често се нервиравме бидејќи примавме голови без никој да стои покрај стативите. Со Норвешка бркаме историја. Среќно момци. Повеќе

Импресивната Македонија до важно реми со Исланд
СП 2017

Со уште една храбра игра нашите ракометари остварија уште една важна цел. Реми со Исланд 27-27 (13-15) за да се избегне Франција и во осминафиналето да се оди на Норвешка. Јунак Кирил Колев кој одбрани силен шут во последниот напад. Повеќе

Храбра и рамноправна Македонија, но само до 50-та минута

Македонската ракометна репрезентација како и многу пати со големите сили, покажа дрскост против Црвената фурија и најави неизвесен натпревар кој за жал не траеше до последниот свиреж на судијата. Пораз од четири голови разлика. Повеќе

Страшните цепелини на Лазаров и Георгиевски

Нашите ракометари ѝ пружија сериозен отпор на Шпанија а особено добра игра прикажаа во првиот дел кога направија два потези кои сигурно ќе бидат сериозни кандидати за голови на првенството. Повеќе

Фотографија вредна осминафинале

Македонската ракометна репрезентација и математички е во топ 16 на Мундијалот во Франција, а тоа се должи на ремито меѓу Тунис и Словенија 28:28. На Тунис му преостана уште дуелот против Ангола, по кој и да победи не може да биде пред нас на табела па макар и да ги загубиме последните два дуели. Повеќе

Како да се избегне „бојно поле“ против Франција
СП 2017

Под услов „Триколорите“ на крај да бидат први во групата А што е прилично реално, нашите момци ќе треба да направат изненадување против Шпанија или да останат непоразени против Исланд. Повеќе