Брилијантот Ендрик за кого Флорентино Перез се симнал во соблекувални

Шпанија и Бразил прикажаа врвни мајстории а главни ведети на терен беа најмладите: Ламин Јамал и Ендрик. Бразилецот кој има 17 години ја реши Англија среде „Вембли“ во саботата вечер, а во четвртокот вечер само три минути откако влезе во игра ја матираше и Шпанија на „Сантијаго Бернабеу“.

Реал Мадрид пред неколку месеци за сума од околу 45 милиони евра плус бонуси го купи најголемиот бразилски талент во моментов, 17-годишниот Ендрик од Палмеирас.

Ендрик на најголема сцена, токму во храмот на фудбалот „Сантијаго Бернабеу“ покажа каков талент е. Во само четири меча за Бразил постигна два гола. И тоа против какви реномирани ривали.

Прво против Англија во Лондон стана најмладиот стрелец на гол на култниот „Вембли“ и му донесе победа на Бразил:

Интересно, пред мечот со Англија на Вембли, помалиот брат на Ендрик побарал од него да постигне гол против Англичаните. Ендрик го одржал ветеното а после дуелот рекол: „Само Бог! Брату мој, јас те сакам тебе најмногу на свет, ќе правам се за тебе и нашите родители, никогаш нема да ве натажам или разочарам. Секогаш ќе се грижам за се што сакаш. Те сакам бато!“

(Ендрик дал 2 гола во првите 49 минути за Бразил, а Пеле на времето ги дал првите два за 64 минути, Роналдо за 529).

Синоќа со прекрасен волеј израмни на 2-2 против Шпанија само три минути откако влезе во игра во вториот дел:

И тоа на сите четири настапи за Бразил Ендрик има одиграно вкупно 89’ минути зошто најчесто влегува од клупа за резерви. Дебитираше со Колумбија на гости во поразот 2:1 во квалификациите за Светско првенство кога одига само 8 минути. После пет дена доби 18 минути во супер дербито со Аргентина кога „кариоките“ изгубија 1:2 дома.

Сега на пријателска со Англија како резерва истрча 19 минути и со Шпанија 45 минути. Доволно да постигне два важни решавачки гола.

Сето ова било доволно во соблекувални да му честитаат Винисиус, Родриго и претседателот на Реал Мадрид Флорентино Перез кој му рекол: „Те чекаме овде. Сите те чекаме“: