таг: зинедин зидан

Реал Мадрид: 12 меча, 12 различни стартни состави

Кога по 7 минати кола во Ла Лига, Реал е петти, а Барса му бега 7 бода, тогаш јасно е дека нешто не штима кај Кралевите. Тие се освојувачи на двете последни изданија во Лигата на шампиони и едноставно недозволиво е клуб од таков калибар вака да ја стартува новата сезона. Повеќе

Најголемите промашувања на Карим Бензема

Важи за феномен затоа што смени еден куп врвни напаѓачи и може да се каже дека има најсигурно место во составот на Реал. Не е дека не дава голови, дава и мести асистенции ама тоа што знае да го промаши он, не може никој. Повеќе

Зошто Мбапе прејде во ПСЖ а не во Реал Мадрид

Еден од најскапите трансфери во историјата на фудбалот го направи тинејџерот кој од Монако премина во ПСЖ на позајмица со право на откуп од 180 милиони евра за да не се прекрши фер плејот на ФИФА и УЕФА. Повеќе

Три извонредни факти за Реал Мадрид

Има ли тренер кој во моментов не сака да биде Зинедин Зидан? Дојде во Реал Мадрид во јануари 2016-та без тренерско искуство во сениорска категорија и како лета времето само реди трофеи и рекорди без престан. Капа доле за овие три моменти за издвојување, а да се само тие. Повеќе

11 години од Зидан - Матераци на Светското

А ќе рече човек како вчера да беше. Зизу го играше последниот фудбалски меч во богатата кариера, а се посрамоти пред целиот свет со неспортски потег. Доби црвен картон во финалето на Мундијалот Франција - Италија. Повеќе

Магичните 17 месеци на Зинедин Зидан

Кога францускиот легендарен фудбалер стана тренер во Реал Мадрид дојде речиси без никакво тренерско искуство, а доби задача да го води еден од најдобрите клубови во светот кој тогаш беше во мала криза. 17 месеци подоцна, ете го со 5 трофеи и многу рекорди. Повеќе

Што се случува со талентот на Реал од Норвешка

Пред извесно време многу луѓе се чуделе како татко му на Килиан Мбапе ги одбил Реал Мадрид и Зинедин Зидан. Откако норвешкиот вундеркинд Мартин Едегор беше најавен на голема врата, а заврши во просечен холандски прволигаш, талентите „прво дуваат во јогурт“. Повеќе

Никогаш доста од волејот на Зинедин Зидан

Поминаа точно 15 години од финалето во ЛШ меѓу Реал Мадрид и Баер Леверкузен 2:1 (Раул 8` Зидан 45` - Лусио 13`). Се играше во Глазгов на 15 мај 2002-ра. Колку и да се врти овој гол по најавни шпици, едноставно не може, а да не се одбележи јубилејот од оваа убавина за око. Ваква елеганција нема друг фудбалер. Повеќе

Како 14 фудбалери од тимот на Јувентус 2001 станаа тренери

Златната генерација на Јувентус не успеа да врзе 2-3 титули на самиот старт од овој милениум, а имаше состав за такво нешто. Колку само интелигентни играчи имаше во тој состав подоцна предводен од интелигентниот Марчело Липи, потврдува фактот што пола од нив сега делат памет. Повеќе