таг: вундеркинд

Малиот Михајло кој Новак го спрема да биде шампион

Реномираниот Sports Illustrated раскажува за осумгодишниот Михајло Топиќ - малиот другар и ученик на Новак Ѓоковиќ. Повеќе

„На 13 години спиев во пижами со боите на Евертон“
Once a Blue

Руни се врати во Евертон од каде во 2004-та премина во Манчестер. Низ годините: рекорди, најубав гол во историјата на Премиер, тренер кој го стави во средниот ред, Лига на шампиони, замерки со Боби Чарлтон... Повеќе

Како бе вака на 9 години?

Роналдо, Меси, Нејмар, Зидан, Роналдињо. Од сите овие петмина, детево има по нешто. И го прави, онака мртов ладен како да е најнормално вака да се игра фудбал на 9 години. Повеќе

Чудо од дете

Има 9 години, се вика Пијетро Томазели и игра во петлињата на Рома. За тоа што знае со топка сведочат видеава. Повеќе