таг: вимблдон 2017

Најдобрите потези на Федерер на Вимблдон 2017

За многумина најголемиот на сите времиња, Роџер Федерер на убедлив начин го победи Марин Чилиќ во финалето на престижниот Вимблдон каде стигна после неколку маестрални потези. Уживајте. Повеќе

Никој како него - Федерер го прослави својот осми трофеј на Вимблдон

Роџер Федерер со право го носи епитетот Кралот на Вимблдон затоа што попладнево по осми пат во кариерата славеше на лондонскиот Гренд Слем, против Марин Чилиќ 3:0 во сетови 6:3, 6:1, 6:4. Повеќе

Хрватот кој стои меѓу маестро Федерер и пехарот на Вимблдон

Одличниот хрватски тенисер Марин Чилиќ ќе се обиде да го спречи Роџер Федерер да стигне до рекордната осма титула на Вимблдон и воедно да го освои својот втор Гренд Слем во кариерата. За неговата кариера најголеми заслуги има легендарниот Иванишевиќ. Повеќе

Од риалити шоу до полуфинале на Вимблдон
Сем Квереј

Американецот Сем Квереј втора година по ред го елиминира светскиот рекет број еден од Вимблдон. Лани Ѓоковиќ сега Мареј и првпат во кариерата ќе игра во едно полуфинале на Гренд Слем. Повеќе

Зошто на врвот од пехарот на Вимблдон има ананас

Престижниот турнир влегува во самата завршница а круна на сите анегдоти поврзани околу Вимблдон секако е ананасот на врвот од вредниот пехар. Повеќе

Рафаел е голем и во поразот

Иако е дел од витешката традиција на Вимблдон поразениот да го чека победникот заедно да излезат, ретко кој од тенисерите се држи до оваа пракса па нервозно ги собира парталите и заминува во соблекувалните. Не и Надал. Повеќе

Најдобриот гем на Вимблдон досега

Првото изненадување на турнирот и тоа најголемо го направи ветеранот од Луксембург кој го совлада Рафа Надал во пет сета. Нивниот меч кој траеше 4 и пол часа го донесе и најатрактивниот поен. Повеќе

Кој е ветеранот од Луксембург кој го елиминираше Надал

34-годишниот Жил Милер во трилер-меч кој траеше 4 часа и 47 минути го совлада Рафа Надал во 4. коло на Вимблдон 6:3, 6:4, 3:6, 4:6, 15:13. Повеќе