таг: умбро

Почетоците на Умбро, фирмата со која Англија и Бразил станаа Светски шампиони

По сториите за основањето на најк, адидас и пума, на ред е приказната за почетоците на култната фирма која шиеше и уште шие опрема за многу познати репрезентации и светски екипи. Повеќе

Како Пепе чекал достава на новите копачки

Во пресрет на најголемото светско дерби меѓу Барселона и Реал Мадрид во сабота, сите играчи во карантин психолошки се подготвуваат, а само Португалецот Пепе нестрпливо чека дечкото со моторче да му го донесе најновиот модел на копачки. Според рекламата на UMBRO секако. Повеќе

Првите копачки на Пепе се купени на 15 рати

Многу од фудбалерите кои сега спијат на пари имале трнлив пат до успехот поради немаштија на нивните родители. Таков е случајот и со фудбалерот на Реал Мадрид чиј татко не можел да си дозволи да му купи копачки. Повеќе