таг: топка

Во Холандија ќе се игра фудбал со необична топка со слики на Рембрант

Во понеделникот на 8 април во Рејксмузеум (Државен музеј) во Амстердам ја претставиле новата топка за холандското фудбалско првенство која ќе сe „тркала“ од 28 април како проба за следната сезона. Многу е интересна и необична. Повеќе

И со технологијата се претера

По освојувањето на титулата, фудбалерите на Бенфика синоќа го подигнаа пехарот и во Купот на Португалија откако ја совладаа Виторија де Гимараеш со 2:1. До тука е сè во ред, од тука не е. Што е па сега ова? Повеќе

И децата што собираат топки не се тоа што беа

Коринтијас и Универзидад де Чиле се сретнаа во Копа Судамерикана, а ние го сретнавме првото дете - глумец што собира топка и што заслужува црвен за глума. Инаку детево бајаги пораснало. Повеќе

Добриот глумец, судијата Маринер

Саутемптон со 4:2 го прегази Манчестер Сити. Садио Мане постигна хет-трик во триумфот на „Светците“ и на крајот како што обично е случај со трикратен стрелец, ја зема топката за спомен. Судијата Андре Маринер за малку ќе го растажеше. Повеќе

Фудбалот знае многу да боли

А такви примери во кои многу боли ги имате вo видеoвo. Повеќе

Кој ќе ја рогне оди да ја бара
Детето што собира топки помогна за одбрана на пенал

На меч од Азискиот куп помеѓу Кина и Саудиска Арабија, при резултат 0:0 во 62 минута, кинескиот голман беше на искушенија да брани пенал. Инструкциите за тоа на која страна треба да се фрли ги доби од зад грб, а неговата селекција потоа постигна гол за победа. Повеќе

Аргентинска судијка заврши во болница по овој удар

Саломе Ди Лорио која судеше на Олимписките игри во Лондон 2012 беше нокаутирана со топка на нисколигашки меч во Аргентина. Повеќе

Конечно добра топка на Светското првенство

Секоја фудбалска топка на досегашните големи натпреварувања ја следеа многу контроверзии и критики, но најверојатно Адидас конечно ја има добитната комбинација со „Бразука". Повеќе