таг: тики така

Акцијава на Бенфика да се предава на факултет

Си биле Меси, Иниеста, Чави, Суарез и Нејмар ама во црвени дресови, оние на Бенфика која синоќа му направи потоп на Национал од 10:0. Па греота е ова да не влезе. Земете да ја урамите акцијава и да врти доживотно како гиф во музеј на некој екран. Повеќе

Падна гол после најдолга комбинација, а не е Сити ниту Барса

Минатото коло во Бундеслига падна можеби најтикитака голот на сезоната. Фудбалерите на Борусија Менхенгладбах го нокаутираа Шалке на гости во последните пет минути. На вториот гол кој во 90’ минута го постигна Флоријан Нојхас му претходеше 61 додавање. Повеќе

Објаснувањето на Валдес за тоа дека кај Пеп нема никогаш рогачката

Некој ќе рече дека таа игра со пимплање е здодевна за око, ние ќе речеме дека е најубава, а Пеле во една прилика додаде дека играта со куси додавања е најтешка за имплементирање на терен. Голманот со 21 трофеј во Барса ја раскажува првата лекција со човекот кој најдобро ја практикува. Повеќе

Како би изгледала кошаркарска акција со Гвардиола како тренер

Ја имаме Барселона од Камп Ноу од времето на Пеп или ова, како сакате, претворена во НБА тимот на Сакраменто Кингс. Толку ја одолговлекоа, што се подзамисли и коментаторот, ама па атракција во НБА не мора секогаш да содржи цепелин или тројка во последна секунда. Повеќе

Тимски дух пуштен на најјако

Не е битно кои се момциве, на какво игралиште играат од кое се гледаат згради и мост, туку битна е хемијата која ги краси. Обично ги пцујат ваквите кои изведуваат слободен удар во напад, а потоа топката ја враќаат назад, ама оди замери им нешто да те видам. Маестрално одиграно од почеток до крај. Повеќе

Децата кои ќе ти го испијат мозокот со топка

Јохан Кројф остави еден аманет во Барселона, а тоа оваа фудбалска институција никогаш да не откажува од пас играта која се разви во тики-така. Меси, Иниеста и Чави не се единствените кои ги добија овие лекции како мали. На тоа се работи и сега и затоа ќе вадат јаки играчи. Повеќе

Иживувањето на Барса против Реал од навивачки агол

Нема послатко од тоа клубот против вечниот ривал да ти води убедливо и истовремено да го работи како сака и колку сака. А ти си гледаш, си снимаш и се ситиш, па уште го фаќаш на мобилен и голот за 5:1. Кој знае колку им е убаво кога го прават ова. Повеќе

Тимскиот гол на Арсенал на кој аплаудира и Барселона

Вилшер, Жиру и Казорла се творците на еден од најубавите голови во историјата на Арсенал кој требаше да им се препише и на тројцата. Не поради атрактивноста на голот, туку по акцијата во која со цик цак додавања, одбраната на Норич ја изработија ко бавча. Вакво нешто се стрефува еднаш на 10 години, а нив им се случи пред точно пет. Повеќе

Тики така играта на Барса не е мртва

Си замина Чави, па си замина Иниеста, ама системот останува ист. Имаме видео од 22 додавања по ред во 60 секунди со егзекуција на крај. И тоа беспрекорнава акција ја прават на мечот против ПСВ при резултат 3:0 во 87-ма минута. Каква професионалност и дисциплина, не губат топка ниту на решен меч. Повеќе