таг: светско првенство франција 1998

Договорот на Десаи и Турам како да го сопрат Роналдо пред финалето 98-ма

Тренинг пред големото финале на Светското првенство во Франција. Марсел и Лилијан дискутираат со тренерот на репрезентацијата што сè може да им направи Бразилецот. Повеќе

Зошто на дресот на Франција има петел?

И покрај тоа што некои француски лидери не го сакале, сметајќи дека не е доволно маркантен за да биде национален симбол, петелот низ вековите ја сочувал својата гордост, и денес важи за препознатлив амблем на оваа земја и на нејзините „галски петли“. Повеќе

Стара ама добра финта на Аргентинците

Мотаме 18 години назад на Мундијалот во Франција или поточно на осминафиналето Аргентина - Англија. Дејвид Симан на жив ѕид ги мести Бекам, Сколс, Ширер, Инс кои немаат појма каква ујдурма им спремаат Батистута, Верон и Занети. Убави времиња со силни состави и класа играчи на терен. Повеќе

Франција - Бразил, сигурен спектакл

Дуелот меѓу Ле Блус и Селекао никогаш не ја разочарал публиката. Минатото донесе моменти како голот на Роберто Карлос од слободен, двата со глава на Зидан во финалето на СП и сомнителниот пенал на Белон. Вечерва играат пријателска на „Стад де Франс“ во Париз. Повеќе

Спортска дрскост на Клод Макелеле

Пред четвртфиналето на СП 2006 меѓу Франција и Бразил, со голема почит за противникот зборуваа Зинедин Зидан и Тиери Анри. Не и Клод Макелеле. Повеќе