таг: скорсезе

Скорсезе: „Ве молам, не го гледајте Ајришмен на телефон“

Пет дена откако неговиот најнов филм почна да се прикажува на Нетфликс, славниот режисер замоли филмот да се гледа на што е можно поголем екран. Како на пример...во кино? Повеќе

Што е сè измислено во новиот „документарец“ на Скорсезе за Дилан?
Букбокс гледаше

Краткиот одговор на прашањето од насловот е дека измислени работи во филмот има многу. Ама тоа не е причина да не слушате два и кусур саати одлична музика. Повеќе

Скорсезе почна да собира пари за филмот со Де Ниро, Пачино, Пеши и Кајтел
Скорсезе и Џегер во нов проект
Рокенрол приказна за 1970-тите

Двајцата ќе бидат продуценти на нова серија на HBO, засега насловена како „Ненасловен рокенрол проект". Темата барем на еден од нив му е добро позната: музичките 1970-ти. И музичарите од тоа време, кои сега почнаа да заминуваат од старост.  Повеќе

Тишината како филмска категорија
Кога Скорсезе молчи

Како и во музиката, и во филмот тишината знае да направи многу силен ефект. Особено ако се применува во некоја и онака јака сцена, со што нејзината емотивна тежина само се зголемува. Повеќе