таг: шведска лига

Како полицијата во Шведска чува ред на големи натпревари?

Во најновата епизода на COPA90 се зборува за феноменот на преголемата посета на шведските стадиони, прилично несразмерна во однос на квалитетот на фудбалот таму. Во последно време има подем на навивачки групи кои ги престигнуваат дури и италијанските и германските по употреба на пиротехника и кореографии. Повеќе

Автогол на сезоната во Шведска

Во шведското првенство, Хакен го прегази Елфсборг со 5-0 а првиот погодок на мечот беше автогол на Роберт Гојани. Повеќе

А мислевме дека е само нордиски мит, кога тоа

Долго време бевме убедени дека оваа приказна е легенда, некаков мит како Рагнарок или Игдрасил, а реално е како табуретката на Икеа. Повеќе

Бајката на курдскиот тим кој ќе игра во Шведска прва лига

Екипата основана пред 13 години од група бегалци од Курдистан стана „репрезентација“ на цел еден народ без своја држава. Направиле дури седум промоции од 2004-та и ќе играат во првата лига на Шведска, Allsvenskan. Повеќе