таг: саша ѓорѓевиќ

Зошто чаламот никогаш никому не донел добро

По старата добра „прво скокни па кажи оп“. Србите имаа 12 победи на 12 пријателски средби пред Светското првенство. Во составот го имаа најдобриот центар во НБА за минатата сезона, репрезентација која е европски, светски и олимпицки вицешампион. И тргна возот на курчот. Ама на крај „оде воз у кукуруз“. Повеќе

Калиниќ, Тевез, Рибери - до врвот на светот со сериозни деформитети

Приказните на српскиот кошаркар и аргентинскиот и француски фудбалер се многу инспиративни. За разлика од многу други, овие тројца никогаш не правеле трагедија од тоа што ги снашло во животот и ги оштетило за век векови. Напротив. Повеќе

Перо ќе се бори за Фајнал Фор на домашен паркет
Најдобрите 4 екипи ќе играат во Истанбул

Сега е и официјално: Борбите за титулата европски клупски кошаркарски првак ќе се одвиваат од 19 до 21 мај следната година во Арената Синан Ердем во Истанбул каде што се играше пред 4 години. Повеќе

Потеклото на култната белградска тераса

На денешен ден пред 20 години кошаркарската репрезентација на Југославија ја освои европската титула во Атина и стана првата селекција што се качила на сега веќе култната тераса во Белград. Повеќе