таг: роџер федерер

Хајлајтс од шамарот на Федерер на УС Опен

По осум меѓусебни пресметки, Григор Димитров конечно успеа да го совлада Роџер Федерер и со тоа да направи огромно изненадување на четвртфиналето во Њујорк. Бугаринот губеше 2:1, но машки се избори за пресврт против швајцарскиот ас (6-3, 4-6, 6-3, 4-6, 2-6). Во еден момент пожртвувано направи и шпага за да му земе поен. Повеќе

Интервју со Федерер на 18 години

Ова е Роџер од едно друго време, 1999-та година кога Пит Сампрас му е идол, кој ќе го победи две години после интервјуво и тоа на Вимблдон. Иако е млад и тука делува зрело и фокусирано и знае што сака во животот. Повеќе

Ѓоковиќ: „Поздрав до Македонија, доаѓам да го видам Охрид“

Откако по страшна битка со Федерер (цели пет часа) го освои својот петти трофеј на Вимблдон, српскиот тенисер одговори на едно новинарско прашање и пројави голема желба да дојде во Охрид. Повеќе

Во историско финале, Ѓоковиќ ја одбрани круната на Вимблдон

После петчасовна борба на титаните, Новак Ѓоковиќ го совлада Федерер во пет сетови - 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12. Повеќе

Коментар на денот за Федерер
За една епска тениска класика на Вимблдон која ќе се повтори по 11 години

За некои ова е најјакиот натпревар во историјата на тенисот меѓу две легенди кои пак сметаат дека го створија најголемото тениско ривалство евр. Ова нивното беше неповторлива битка и единствена по многу основи. Повеќе

Роџер е шампион и во тенис и на интервјуа

Две и пол минути во срцето на тенисот со 8 кратниот освојувач на Вимблдон кој е тука и на скоро 38 години кои ќе ги наполни на 8 август. Колку голем спортист е, а колку е едноставен и непосреден. Прави скроз релаксиран муабет, како да нема камера пред него и во фаца му се гледа дека нема чалам без разлика што помести граници во овој спорт.  Повеќе

4.00 коефицент дека некоја гола будала ќе упадне на Ролан Гарос

Стартува најпознатиот тениски Гренд слем на светот. Првпат после 2015-та се враќа Роџер Федерер, а токму Швајцарецот имаше две необични искуства на терените во Париз. И не само тој. Повеќе

Роџер Федерер не е од планетата земја

Најголемиот тенисер на сите времиња тренираше на Ролан Гарос првпат после четири години отсуство од овој турнир поради повреди. И направи еден прием каков што не сме виделе во тенисот. Повеќе