таг: роџер федерер

Од 957-ма на светот до победничка на Гренд Слем
Бајката за девојката од Флорида

Само 69 дена откако се врати од 11-месечна пауза поради повреда и шест недели откако рејтингот ѝ падна на 957 место, Слоан Стивенс направи чудо и го освои првиот Гренд Слем во кариерата. Повеќе

Кој е малиот Зверев кој го растури Федерер во финалето
Некои нови клинци

Пред осум дена Washington Post напиша повеќе редови за предводникот на плејадата талентирани млади тенисери кои полека ќе ја заменуваат старата гарда која од друга страна не го пушта стисокот врз овој спорт. Повеќе

Кога и каде сè плачеше Роџер Федерер

Еден од најголемите спортисти на сите времиња е човек којшто многу емотивно ги доживува сите победи и порази, што е сосема нормално. Во кариерата плачеше од среќа, но и од тага. Повеќе

2017 а Роџер игра како во младоста
Најважни бројки во кариерата на Федерер

Скоро и да нема рекорд кој не го поставил, срушил или има намера да го надмине. Кои се најважните достигнувања во кариерата на Швајцарецот? Повеќе

Најдобрите потези на Федерер на Вимблдон 2017

За многумина најголемиот на сите времиња, Роџер Федерер на убедлив начин го победи Марин Чилиќ во финалето на престижниот Вимблдон каде стигна после неколку маестрални потези. Уживајте. Повеќе

Никој како него - Федерер го прослави својот осми трофеј на Вимблдон

Роџер Федерер со право го носи епитетот Кралот на Вимблдон затоа што попладнево по осми пат во кариерата славеше на лондонскиот Гренд Слем, против Марин Чилиќ 3:0 во сетови 6:3, 6:1, 6:4. Повеќе

Хрватот кој стои меѓу маестро Федерер и пехарот на Вимблдон

Одличниот хрватски тенисер Марин Чилиќ ќе се обиде да го спречи Роџер Федерер да стигне до рекордната осма титула на Вимблдон и воедно да го освои својот втор Гренд Слем во кариерата. За неговата кариера најголеми заслуги има легендарниот Иванишевиќ. Повеќе

Поен на Федерер празник за очи

Роџер Федерер за четири месеци ќе наполни 36, ама неговите години не се никаква пречка за држеше тениски лекции. Сезонава го освои Гренд слемот на Австралија опен, а сега го напаѓа мастерсот во Мајами. Најнова жртва му е Шпанецот Роберто Баутиста кој го доби во два тајбрејка 7:6 и 7:6. Поенов е убавина за гледање. Повеќе

Втората младост на Роџер Федерер

Швајцарецот кој во август ќе полни 36 години синоќа ја освои 90-та титула во кариерата, 25-та на Мастерс турнирите и се искачи на АТП ранг листата. Повеќе