таг: повреда

УЕФА ќе воведе пауза во играта за тешко повредените играчи

Целта е да не се враќаат во игра фудбалерите кои ќе добијат потрес на мозокот. Повеќе

Ѕвездите кои ќе го пропуштат Бразил

Светското првенство во Бразил ќе биде собир на најголемите фудбалски ѕвезди на планетата, но за жал ќе биде осиромашено и за неколку големи фудбалски имиња кои ќе го пропуштат Мундијалот заради повреди. Повеќе

Англичаните и Шпанците најмногу ќариле од повреди

Клубовите од Европа земале дури 98% од парите на ФИФА наменети за компензација на повредени фудбалери за време на интернационалните должности. Најмногу инкасирале клубови од Англија и Шпанија, а најмалку се повредувале играчи од Италија. Повеќе

Кога хокеарите не носеа маски

Заштитните маски не биле составен дел од хокејот во минатото, па повредите на лицето биле составен дел од овој спорт. Еве како изгледало лицето на голманот Тери Сочук во 1966-та година. Повеќе

Офсајд лик на денот: Ибрахим Н’донг

Репрезентативецот на Габон денес ќе го пропушти најважниот натпревар во неговата кариера откако заработи повреда од рекламно пано. Видео

Доказ дека карлингот е опасен спорт

Текстот дека карлингот е поопасен спорт од ски скоковите го примивте со многу сомнеж, па еве имаме и доказ кој ги потврдува статистиките. Повеќе

Карлингот е поопасен спорт од ски скокови

Им фаќавме сеир на норвешките натпреварувачи во карлинг за нивната облека, но најверојатно треба и да ги жалиме затоа што тие имаат поголеми шанси да се повредат од многу натпреварувачи во други зимски спортови. Повеќе

Враќањето на Перо Антиќ

Првиот Македонец во НБА лигата имаше малерозна повреда на скочниот зглоб пред еден од најважните настапи во неговата кариера, но познавајќи ја неговата пожртвуваност и мотивираност, сигурни сме дека на Ол стар викендот ќе се врати во полн сјај. Навивачите го мотивираат со безброј пораки на интернет, а еден од нив го направи и ова видео. Повеќе

Коленото на Надал

Анализата на играта на Рафаел Надал покажува дека неговиот стил на игра и бекхенд удар со две раце создаваат голем притисок на повреденото колено заради кое паузираше 7 месеци. Повеќе