таг: полски фудбал

Надвор од контекст

Полски фудбал, разонода, семки, кикирики. И рогање фудбал од еден на друг крај. Повеќе

Од аут ја изведе во аут

Генијалниот потег на денот, неделата и месецот го има Жоао Нунес од Легија Гдањск. На финалето во полскиот Куп дечкото изведе аут и со тоа успеа да направи нов аут за противникот. Цар. Повеќе

Игор што мајсториште ќе беше

Во полската Екстракласа, Гурник Забже играше против Заглембје. И додека резултатот беше 1-1, во 60’ минута шпанскиот ветеран Игор Ангуло постигна преубав гол за победа од 2-1. Повеќе

На 11 години ти успеа ова?

Детево се вика Бартош, Пољак е и направи потег кој не го можат ни светски играчи во сениорска конкуренција. Добро што е со ова Пољациве? Па уште не го слави голот, демек ова ми е работа, а магија направи. Повеќе

Судија кога ќе свирне крај може да те опорави

Во полската фудбалска лига Екстракласа, Горњник ја победи Висла со 2-0. Пред крајот од мечот домашниот стопер Бохниевич реши да украде дел од времето така што ќе глуми повреда, но брзо стана кога судијата дувна во свирчето. Повеќе

Како во Полска се играл фудбал за време на Втората светска војна

Во време кога за крив поглед се завршувало во концентрационен логор, голема група ентузијасти и покрај забраната скришно организирале фудбалска лига. Окупаторот затворал, убивал, рушел стадиони, но фудбалот во Полска преживеал и покрај сите ужаси. Повеќе

Компилација цикрузи во полската фудбалска лига

Имаат полни стадиони, средени терени, жестоки навивачи и сосема добри клубови кои играат еврокупови секоја година. Ама доблесни се да направат и собир на најголемите киксови во првата лига. Повеќе

Акцијава е супер за никаде

Што да се каже за овие. Едниот штопер ја гледа топката, другиот се пишмани што се обиде да ја врати на голманот, а за понатаму сами ќе си видите. Антифудбалски потези во Полска. Ужас. Повеќе

Кога гол на годината во Полска беше автогол

Дуел меѓу ривалите Арка Гдиња и Висла Краков. Полн стадион, тензија, голема борба на теренот. Во 45’ минута домашниот играч Адриан Мровиец си забива таков автогол што долги години се врти по шпиците. Повеќе