таг: песна на денот

Motorhead -  Do you believe
песна на денот

Од последниот албум, цели 36 години од нивното деби во 1977-ма. Триото Леми (67г.), Фил Кембел и Мики Ди, со цел арсенал во раце, бучни како праведници, се уште  посилни од убиственото комбо "текила -пиво- цигари". Накратко, Моторхед, рокање газови. Повеќе

САФ - Скопска ситуација '98
песна на денот
„За да ја осетиш мојата љубов“
Среќен роденден Боб Дилан (24. мај 1941)

Боб полни 72. И ја чувствува нашата љубов. Повеќе

Александар Македонски - Беззаби баби
песна на денот
Roma Bijav
песна на денот

Mostar Sevdah Reunion & Saban Bajramovic Повеќе

Клобуци - Леле, леле (оригинал)
песна на денот

Песната ја знаете од Еднооки (во неколку интересни варијации), но ова е тоа - оригиналот. Клобуци од Ниш, концерт во Тврдината, 1994-та, праизведба. Закон. Повеќе

ZZ Top - I Gotsta Get Paid
онака, за Бајо

* Пуштајте најгласно, како што се пушташе во ЗиЗи. Повеќе

Us And Them - Pink Floyd
песна на денот
Зајди, Зајди - Тоше Проески
песна на денот

Како што Џони Кеш знаеше да земе нечија песна и на светот (а и на нејзиниот автор) да му покаже како таа СТВАРНО треба да звучи, така македонската "Зајди, зајди", по којзнае колку години, еден ден се сретна со гласот во кој се чувствува комплетно зрела и исполнета. Без повод, без помен, без годишнини и слични манифестации на колективно лудеење. Само омаж на едно врвно чувство. Повеќе