таг: марк овермарс

Ма нека се гужва кошулата, влеговме во полуфинале

Спортскиот директор и еден од најзаслужните за успехот на Ајакс, Марк Овермарс знаеше како да го прослави историскиот успех и прв пласман на Ајакс во полуфинале на ЛШ после 1997-ма година. Се залета пред околу 2.500 холандски навивачи. Повеќе

Легендарното крило Овермарс прави ренесанса во Ајакс

Славниот клуб од Амстердам неколку години го немаше на фудбалската мапа на Европа онака како што треба да го има, па затоа Јохан Кројф пред неколку години го викнал Марк Овермарс на кафе-муабет. Повеќе

Се сеќавате ли на Марк Овермарс?

Во историјата на фудбалот има фудбалери кои освоија многу трофеи, а повредите ги спречија да направат уште повеќе. Таков беше Холанѓанецот Марк Овермарс кој играше во Ајакс, Арсенал и Барселона. Повеќе

Од татко на син - Ајакс Амстердам е традиција

Со 23, 24 години веќе си стар првотимец на Ајакс и време ти е да му донесеш заработка на клубот со трансфер во поголемите европски клубови. Затоа момците на 17,18 години веќе треба да бидат спремни за предизвиците на првиот тим. Тоа е филозофијата на Ајакс Амстердам. Повеќе

Премиер лигата пак на долги топки

Црвените ѓаволи сезонава играат фудбал, каков што не игра ниту една од водечките екипи, игра на долги додавања. Само Барнли има повеќе долги пасови од Јунајтед, а Евертон и Астон Вила 90 минути ги трчаат своите напаѓачи кои се мачат да примат топка. Повеќе