таг: магнус карлсен

Норвешкиот шаховски генијалец кој победува со врзани очи
Магнус Карлсен - велемајсторот шампион

Најголемиот шаховски велемајстор на денешницата, Норвежанецот Магнус Карлсен ја одбрани титулата светски шампион откако во финалето го совлада Русинот Сергеј Карјакин. Повеќе

Бил Гејтс vs. најдобриот шахист на светот

Партијата завршува со 9 потези и 12 секунди потрошено време од Магнус Карлсен. Од страната на Гејтс имаше 9 потези, два изгубени пиона и шах-мат. Повеќе