таг: карлсруе

Како Тито не го пуштил Шекуларац кај Ањели во Јувентус

На 81 година, во саботата наутро во Белград почина легендарниот уметник со фудбалската топка Драгослав Шекуларац. Освен фудбалот, голема страст му биле уште и коцката и кафанските седенки. Повеќе

Германската фудбалска култура е чудо

Нема да погрешиме ако кажеме дека Германците ја имаат можеби најфудбалската култура во Европа. Од неодамна ги прешишаа и Англичаните во посетеност а секој викенд прават работи за кои останатите земји од континентот може само да им завидуваат. Повеќе

Неуништливиот Хамбург ја чува традицијата

Во реванш мечот од баражот за опстанок во Бундеслигата, фудбалерите на Хамбург направија вистинско чудо на гостувањето кај Карлсруе и останаа единствен тим кој никогаш не испаднал од елитното друштво. Повеќе