таг: игра со рака

Иновативен кошаркарски дриблинг, ама во фудбал

Го знаете ли вие Бонџи Нтули од јужноафриканскиот клуб Амазулу? Баталете го и неговото, а и името на клубот бидејќи секако нема да ги запамтите. Поентава е да видите што сè успеа типов да направи за 5 секунди во шеснаесетник, а да “не го видат“. Повеќе

Тројца судии ја видоа играта со рака и пак ништо

Освен што ќе жалат поради шансите, Баварците ќе се нервираат што не се во финале и поради контроверзното судење на Бернабеу. Главниот судија Чакир и уште два негови помошници гледаат дека Марсело игра со рака во шеснаесетник и никој не реагира. Повеќе

За овој голман шеснаесетникот е 18 метри

Не се само приказните од нашите селски лиги за терање сеир, дека кога треба да тепа домаќинот се суди пенал и за прекршок на средина на терен. Во тоа арапските земји судиите се направија при очи слепи. Или е местена или кај нив има други правила. Повеќе

Рамос се претвори во Гордана Нацева, камо пенал?

По само 14 минути игра на дербито на вечерта меѓу Борусија Дортмунд и Реал Мадрид требаше да има удар од 11 метри, бидејќи Серхио Рамос на пола метро од гол линија играше со рака. Европскиот првак славеше 1:3, ама со евентуално водство на Борусија, натпреварот ќе фатеше друг тек и кој знае како ќе завршеше. Судии? ВАР? Каде е проблемот?  Повеќе

Да ти е жал да ги поништиш головиве

Колку пати ви се случило некој еврогол да ве стане од фотељата, а потоа да кревате раце и да го пцуете судијата што го поништил поради офсајд? Еве ги најубавите голови поништени од разни причини. Повеќе