таг: хрватска кошаркарска репрезентација

Навивач на Сасари го турна Роко Лени Укиќ па настана хаос

На 3,6 секунди до крајот на мечот меѓу Динамо Сасари и АЕК во кошаркарската Лига на шампиони еден навивач со сета сила го турна Хрватот Роко Укиќ. Следуваше реакција од полицијата која едвај го истера надвор гледачот. На крајот победи Динамо Сасари со 80-79. Повеќе

Дежуловиќ за хрватското кошаркарско проклетство

Пред пар месеци, бескомпромисниот критичар Борис Дежуловиќ напиша колумна во која подвлече паралела меѓу ЕП 1995 во Атина кога хрватските кошаркари го напуштија подиумот и ОИ во Рио 2016. Колумната е поактуелна деновиве отколку тогаш. Повеќе

Србија - Хрватска од два различни агли

Коментаторите на РТС и ХРТ никако не можеа да ги сопрат емоциите па секој кош на своите го проследуваа со урлик. Борба, искри и добра кошарка. Повеќе

Забивањето на Радуљица преку Шариќ

Кошаркарите на Србија го добија балканското Ел Класико против Хрватска со 86:83 и се пласираа во полуфиналето на Игрите во Рио каде ќе играат против Австралија. Момент на мечот беше забивањето на кошаркарот на Милано, Мирослав Радуљица над Дарио Шариќ. Во второто полуфинале САД во дербито ќе игра против Шпанија. Повеќе

Македонија на ЕП ќе игра против 7 НБА играчи

Во сабота од 15:00 часот почнува јубилејното 40. издание на Евробаскетот, кое ќе има најмногу НБА кошаркари во историјата. Нашите ќе играат против 7 играчи од најсилната светска лига. Повеќе

Хрватот Бендер пропушта Светско првенство поради патики

Еден од најталентираните млади хрватски кошаркари, Драган Бендер не игра на Мундијалот за играчи до 19 години во Грција поради марката на патиките и личните суети на луѓето од сојузот и неговиот менаџер. Повеќе