таг: хамарби

Одбранава на Хамарби да не ја бирале на конкурс?

Четворицата стандардни дефанзивци на шведскиот клуб Хамарби многу наликуваат еден на друг па се поставува прашањето како ги бираат пред да дојдат во клубот? Да не ги праќаат на ист бербер или нешто слично? Повеќе

Како полицијата во Шведска чува ред на големи натпревари?

Во најновата епизода на COPA90 се зборува за феноменот на преголемата посета на шведските стадиони, прилично несразмерна во однос на квалитетот на фудбалот таму. Во последно време има подем на навивачки групи кои ги престигнуваат дури и италијанските и германските по употреба на пиротехника и кореографии. Повеќе

Лудо шведско дерби

Хамарби од Стокхолм со 3:0 го прегази големиот ривал Гетеборг во шведското првенство. На мечот имаше прекрасни кореографии, убави голови и луди прослави на истите. Повеќе

Минута молк за жртвите од терористичкиот напад во Шведска

Пред почетокот на дуелот Хамарби - Калмар во Шведска, 30.000 гледачи одржаа минута молк за жртвите од терористичкиот напад во Стокхолм. Повеќе

Најјака навивачка песна при апсење од полиција

Навивачите на Хамарби решија незадоволството од поразот против Малме да го искалат врз домашните навивачи, па ги бркаа по улиците. Кога полицијата ги потисна од две страни и ги уапси, не им преостана ништо друго туку да ја запеат легендарната „Always look on the bright side of life“ од славните Монти Пајтон. Повеќе

Евро автогол на женски фудбал

Немаме ништо против женскиот фудбал, напротив, понекогаш играат поатрактивно од машките. Па дури и кога си даваат автогол.  Повеќе

Поубавата страна на навивачките трибини

Навивачките сектори по трибините ширум светот не се гнездо на криминалци, хулигани, насилници, наркомани и пијаници. Секоја трибина има и своја поубава страна. Повеќе