таг: голманска лудост

Најлуд голман на колото

Голманот на Милионариос, Вуликер Фаринез на мечот против Атлетико Насионал (1-1) имаше три генијални одбрани на кои не им оддолеа ниту официјалниот твитер профил на ФИФА. Повеќе

Во Италија падна убедливо најглупавиот автогол на сезоната

Во втората италијанска лига Серија Б играа Салернитана и Беневенто. Гостите победија 0-1 со автоголот на домашниот голман Алесандро Мичаи. Повеќе

И Мануел Ноер посака да биде Едерсон

Знаете како велат, од многу стоење на времево голманот може да настине, па не е на одмет некој спринт нели? Едерсон се опушти против Вулверхемптон и воопшто не беше лош, напротив Пеп сигурно е горд на неговите куси и разумни додавања. Повеќе

Што ти бидна бе Курто?

Голман е во австралискиот прволигаш Велингтон Феникс, по националност е Пољак, името му е Филип, а презимето Курто. Толку од нас, остатокот вие ќе треба да ни го објасните. Повеќе

Луд момент од една стара средба меѓу Барса и Лион

За пласман во четвртфиналето од Лига на шампиони, на денешната ждрепка во Нион се паднаа Лион и Барселона. На една од претходните нивни средби во овој турнир, на 10 октомври 2001-ва, францускиот голман Грегори Купе направи чудесна одбрана на самиот почеток од мечот. Повеќе

Да знаат само дека се кладиме овде на нив

Квик ’20 е последно пласирана екипа во првенството за вторите „Б“ и младински екипи на Холандија. Познато ви е она Јонг ПСВ, Јонг АЗ Алкмар, Јонг Витесе итн. Епа Јонг Волендам губел 4-3 од последниот Квик ’20 ама на крај голманот ја извадил работата од гол на гол. Повеќе

Најтрофејниот трет резервен голман на светот е од Бенфика

Освоил 12 големи трофеи со само 11 натпревари за 13 сезони во составот на Бенфика и важи за најтрофејниот трет резервен голман на светот. Повеќе

Голмански азил на денот

Се вика Костел Пантилимон, голман кој на млади години од Романија отиде во богатиот Манчестер Сити, па се ашкаше на позајмици по неколку клубови за да на крај се скраси во Нотингем Форест. Една негова реакција многу нè изнасмеа. Повеќе

Зошто е важно да имаш будалетинка голман

Можеш да напаѓаш, да се мачиш цело време за да не загубиш, ама џабе ако немаш вакво голманче со голгетерска жичка. Отиде во напад и замислете го спаси својот тим од пораз во последна минута, ама со ножички. Видеото е од нисколигашкиот белгијски фудбал. Повеќе