таг: френки де јонг

Како се расонува Френки де Јонг

Измеѓу така напорна сезона во која стана шампион во Холандија и финалист во ЛШ, а му следува предизвик наречен Барселона, засилувањето на Камп Ноу од 75 милиони евра вака се буди на Сејшелските острови. Повеќе

Како симпатизерите на Ајакс го испратија својот миленик

Френки де Јонг кој беше главен автор на бајката на Ајакс сезонава, со титула во холандското првенство се прости од навивачите и оди во Барселона. Го испратија како голема легенда на клубот иако има само 22 години. Повеќе

Легендарното крило Овермарс прави ренесанса во Ајакс

Славниот клуб од Амстердам неколку години го немаше на фудбалската мапа на Европа онака како што треба да го има, па затоа Јохан Кројф пред неколку години го викнал Марк Овермарс на кафе-муабет. Повеќе

Ајакс го купил Де Јонг 1 евро, а го продаде за 75 милиони евра

Најсмешно од сè е што комшиските клубови Вилјем Втори и Валвајк со години соработувале ортачки, но процентот кој требал да се земе од Ајакс за трансферот на Френки Де Јонг направил цел циркус. Повеќе

Како почнал со фудбал чудесниот Френки од Ајакс кој потпиша со Барселона

Младиот Френки де Јонг е веројатно еден од ретките таленти кој имал проблем речиси со секој тренер во досегашната кариера. Никој не знаел да го препознае неговиот авантуризам на теренот. Повеќе

Како игра Френки Де Јонг од Ајакс што го бара пола Европа

Роден е во 1997 година. Има 21 а веќе запиша преку 40 натпревари за првиот тим на Ајакс. Игра во средниот ред и важи за предводник на новата талентирана генерација „Копјаници“. За него ПСЖ и Барселона се спремни да одвојат преку 80 милиони евра. Повеќе