таг: ференц пушкаш

Играчи кои дале 4 или 5 гола на еден натпревар во Лига на шампиони

Да се даде еден гол во елитното друштво е подвиг, а камоли 4 или 5 на еден натпревар. Тоа му појде од нога на Серж Гнабри од Баерн Минхен кој влезе на листата од 12 играчи кои постигнале по 4 гола на 1 меч во новиот формат на ЛШ (од 1992). Само двајца броеле дури до 5 гола. Повеќе

Новиот Ференц Пушкаш
Ефектен волеј за еврогол во женски фудбал

Били Симпсон има 26 години и игра за женскиот тим на Клифтонвил од Северна Ирска. Во раната фаза од сезоната таа веќе влезе на списокот потенцијални кандидати за наградата „Ференц Пушкаш“ која ФИФА ја доделува за најубав гол. Повеќе

Најсмешниот досуден пенал во финале на ЛШ

Доста беа кавги и анализи за пеналот на дуелот меѓу Реал и Јуве. Во 1960-та година во финале се сретнаа Реал и Ајнтрахт Франкфурт конечни 7:3. Четири гола даде Ди Стефано и уште три Пушкаш. За пеналот како да ви кажеме...Работава не примам цивки. Повеќе

Безобразни голови на еден меч во трета лига на Франција

Лион Душере против Ентент, француски третолигаши. Гостите прво израмнуваат 1-1 со страшни ножички на Вилијам Сиа. Лудило од гол. И доаѓа 94-та минута - а тогаш Матје Езикиан го постигнува најубавиот гол на сезоната. Повеќе

Индиски тата-мата кандидат за гол на годината

На дуелот меѓу Индијан Ароус и Шилонг Лаџонг во индиската втора лига, фудбалерот на домаќините Наорем во 86’ минута од мечот постигна чудесен гол за 2-0. Повеќе

Во Африка падна гол за наградата Пушкаш

Му легна к’о на поп сарма па не можеа да ја испратат ни камерите. Страшен гол! Повеќе

Шест екипи кои го повлекоа бројот 10
Како Вулверхемптон станал светски шампион
Приказната за славниот волк

Има приказни во кои не секогаш волкот е лош. Има земји во кој волкот е сакан и почитуван. Има и места, каде волкот живее во строг центар, како на пример во срцето на регионот Вест Мидленд во градот Вулверхемптон. Повеќе