таг: евробаскет 2017

Љубљана е на нозе, ордени за хероите, 3.000 литри гага пиво за публиката

Кошаркарите на Словенија испишаа историја во својата земја откако за прв стигнаа Европски прваци. Тие ја совладаа селекцијата на Србија од која загубија во полуфиналето на Евробаскетот во 2008-ма. Земјата е во транс и славеше до доцна. Повеќе

Шоуто на Драгиќ со италијански коментатор

Со 35 поени од кои 20 во втора четвртина, 7 скокови, 3 асистенции и 2 украдени топки, Горан Драгиќ го освои признанието за МВП на Евробаскетот 2017-та. Италијанските коментатори не се палат само на фудбал. Повеќе

Ние ви ја украдовме, дојдете вас да ве видиме

Кошаркарската репрезентација на Србија стигна до втората победа на Евробаскетот 2017, откако славеше против Турција 80:74 во дербито од групата Д. Оваа нивна игра во одбрана, како и атрактивната акција од контра заслужува да влезе во некоја топ листа. Повеќе

Почнува Европското првенство во кошарка без Македонија
2017

Како ретко кога досега, Европското во кошарка ќе мине без најголем број ѕвезди кои претежно играат во НБА и кои не добија зелено светло од франшизите за настап во Турција, Романија, Финска и Израел. Повеќе