таг: џон гвидети

Турбо фолк грми во соблекувалната на Алавес

Младиот репрезентативец на Босна и Херцеговина, Ермедин Демировиќ сезонава е еден од подобрите играчи во Алавес. Неодамна му се приклучи уште една дилајла, Швеѓанецот Џон Гвидети кој смени сто клуба и кој знае да збори и балкански. Повеќе

Фото на денот

Јон Гвидети, шампионот на Европа У-21 со Шведска, од 10 до 13 години живеел со семејството и тренирал во Кенија, од каде што се врати во татковината. Играше за Бромапокрајна, Манчестер Сити, Барнли и Феенорд, а сега е во Селта Виго. Повеќе

Џон Гвидети води навивање

Најдобриот фудбалер на Шведска У21, Јон Гвидети знаеше како да ја запали масата која дојде да ги поздрави европските шампиони од Чешка. Го зема микрофонот и водеше навивање како цел живот да е качен на шипка на трибините. Повеќе

Исклучи камера, доаѓа Гвидети

Репрезентацијата на Шведска до 21 година ќе игра во финалето на Европското првенство, откако убедливо со 4-1 ги совлада соседите од Данска. Јон Гвидети после мечот требаше да даде интервју, но... Повеќе

Различните култури на Јон Гвидети

Фудбалерот на Шведска кој пред своето презиме има шест различни имиња, на 16 години стана член на Манчестер Сити, а сега како слободен играч ужива во настапите на ЕП У-21. Следна дестинација веројатно му е Италија. Повеќе